Home » Hayvanlar hakkında genel » Buzağı bakımı nasıl yapılır?

Buzağı bakımı nasıl yapılır?

Konuyu Oluşturan admin Konu Hayvanlar hakkında genel [31 Tıklama ]

buzağı bakımı hakkında bilinmesi gereken hususlar alta yazılıdır….

sığırcılıkta buzağıların yetiştirmeleri ve bakımları çok nem taşımaktadır. buzağı çağı sığırlarda dikkat edilmesi gereken zaman ve dönemdir. buzağı döneminde iyi bakılan hayvanlar sağlam yapılı olurlar. en ufak bir şeyden etkilenmez ve duyarlı olmazlar. et ve süt ürünleri verimi fazla olur. damızlık için kullanılacakların verimi daha fazla olur. yeni doğan buzağıların metabolizmaları hızlı değişime uğramakta bununla birlikte dışarıdan gelecek her türlü etkiye duyarlı biçimde büyüme ve gelişmelerini devam ettirmektedirler..

buzağı bakıcılığında ilk yapılması gereken buzağılamasına yakın bır zaman yani takriben 25- 30 gün gibi bir süre zarfında ineğin yada yeni doğum yapacak düvenin ahırın içinde yada bağımsız bir alanda yani doğum bölümü açılan bir yerde doğum yapmalarını temiz ve sağlıklı bir ortamda sağlamak ve yerine getirmektir. bunun için bu gibi hallerin yerinin yapılmasında ve uygulanmasında ziraat mühendislerine danışmalıdır.buzağı doğduktan hemen sonra annesi emzirilmeli yada biberon gibi aletle emzirilmesi sağlanmalıdır. bunun için buna ağız sütü denilmektedir ve bu yeni doğan sığırların bakımında önemli yer oluşturmaktadır.buza ğın bağışıklık sisteminin kazanılması için gerekli bir konudur.buzağı bağışıklık sistemini kazanarak anne sütünden gelen maddelerin faydalarını ilerleyen günlerde görecektir.buzağılar ın elli ve altmış gün arası anne sütünü kullanmasında fayda bulunmaktadır. .unutulmaması gereken buzağıların sütten anı değil de sistemli bir şekilde bırakılması önemli bir unsur oluşturmaktadır. bu gecen emzirme süresinden sonra buzağıların yiyebildikleri kadar kuru otla beslenmesi gereklidir.buzağılar ın altlarına tahtadan bir altlık yapılması veya bu olamasa iyi bir samanlama şekliyle altı örtülmeli ve buzağının üşümemesi önlenmelidir.

buzağı hastalıklarının başında en önemli ishal gelmektedir.ishaller bulaşıcı olacağı gibi sadece hayvanda da görülebilir.bulaşıcı olmayan ishaller yetiştirici için önemli bir sorun olmasa da gerekli önlemin bulaşıcı olan önlem alınması gereklidir.buda buzağıların yanlış beslenmeden ve bakımdan dolayı kaynaklandığını bilmektir.ishalleri önlemek ıcın buzağıların biraz aç bırakarak bu hastalığın önüne geçmek mümkün olabilir.

sonuç olarak temizliğe ve havalandırmaya dikkat edilmeli yetiştirilen sığırların bulunduğu yerler gereğinden fazla olmamalıdır.*****n fiziksel hareketi yeterli olmalıdır…..

Buzağı bakımı nasıl yapılır? konusu ile ilgili diğer görselleride burada bulabilirsiniz.

Pitbullarin Eğitimi

Tavşan Davranışları

Kedi isimleri

Lütfen Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir