Home » Hayvanlar hakkında genel » evcil kedi ve kareketeleri davranısları

evcil kedi ve kareketeleri davranısları

Konuyu Oluşturan Konu Hayvanlar hakkında genel [125 Tıklama ]

Davranış Bozuklukları Hakkında Bazı Yararlı Bilgiler.
Tuvalet kabı alışkanlığı
Kediler artık Amerika’nın en iyi peti yarışmasında köpekleri geride bıraktılar. Ülkemizde de kedi yarışmaları çok geniş kitleler tarafından ilgi görüyor, kedi besleyenler çoğalıyor. Bunun nedenleri arasında kedilerin daha bağımsız olmaları, yalnız kaldıklarında sorun çıkarmamaları sayılabilir. Ayrıca kedileri hergün gezdirmeye de gerek yoktur. Ancak köpeklerden farklı olarak bazı doğal, içgüdüsel, davranışları da insanlar için sorun olabilmekte, kedi sahiplerinin kafalarını karıştırabilmektedir .
Kedi sahiplerinin en çok şikayet ettikleri konular, tuvalet kabı kullanımı, mobilyaları tırmalama, insanlar ve diğer hayvanlara karşı saldırganlıkla ilgili olmaktadır. Bu davranışların çoğu kedinin doğasından kaynaklansa da önüne geçilemeyecek, çözülemeyecek sorunlar değildir. Bunun için biraz sabırlı olmalısınız ve olaylara kedinizin gözünden bakmayı öğrenmelisiniz. Böylece kedinizle beraber yaşamı daha kolay ve mutlu sürdürebilirsiniz.
İyi alışkanlıklar
Kediler genellikle titiz hayvanlardır. Kendilerini yala***** temizlerler. Evinizin şekli nasıl olursa olsun kedinizin kendi tuvalet kabını kullanmayı tercih edeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak tuvalet kabı kesinlikle temiz olmalıdır. Kirli tuvalet kapları genellikle kedinin tuvaletini yapmak için başka bir yer aramasına neden olmaktadır. Tuvalet kabının pis kokmasına dışkıdan çok idrar neden olmaktadır. Ancak her ikisi de günlük olarak temizlenmelidir. Ayrıca birçok kedi kendine özel tuvalet kabı istemektedir. Tuvalet kabını da evin hareketli olmayan bir bölümünde ve kedinin rahatça kullanabileceği bir yerde tutmaya özen gösteriniz.
Kediler kendi bölgelerini sahiplenmek, sınırlandırmak için de tuvalet kabının dışına idrar yaparlar. Bunu daha çok kuyruklarını dikip titreterek idrarlarını dik bir yüzeye püskürterek yaparlar. Ancak bazı kediler bunu çömelerek de yapabilir. İdrarla kendi yaşama alanını belli etme, işaretleme normal bir felin davranışıdır. Aslanlar ve kaplanlar da bunu yaparlar. Bunun için en iyi çözüm kısırlaştırmadır. Kısırlaştırma işlemi erken yaşlarda (5-7 aylık dönemde) yapılmalıdır. Yeni cerrahi gelişmeler 8-10 haftalık dönemde de bu operasyonun güvenle yapılmasına olanak vermektedir.
Eğer kediniz tuvalet kabını doğru olarak kullanmıyorsa ilk olarak hekiminize başvurmalısınız. Kediniz herhangi bir hastalıktan dolayı tuvaletini tuvalet kabına yapmıyor olabilir. Sağlığıyla ilgili bir sorunu olmadığı ortaya çıktıktan sonra veterineriniz bu davranış sorununu gidermek için uygun çözümler önerecektir.
Tırmalama alışkanlığı
Kedilerin tırmalama alışkanlığı da içgüdüseldir. Bu alışkanlıklarından dolayı evlerde birçok koltuk, kanepe vb. mobilya harap olmaktadır. Birkaç basit öneri sizi bu sorundan kurtarabilir.
Tırmalama veya pençeleme kedinin tırnağındaki ölü dokuların uzaklaştırılması için gereklidir. Ayrıca bu davranış kediler tarafından doğal hayatta bölgelerini işaretlemek amacıyla da kullanılmaktadır. Doğada ağaçları ve tahta parçalarını pençeleyerek işaretleyen kediler evde de buna benzer yüzeylere gereksinim duymaktadırlar. Bunları siz sağlamazsanız pençeleyecek yüzeyleri kendiler seçerler. Bunun için uygun tırmalama tahtaları bulunmaktadır. Bunlardan iple kaplanmış olanlar kumaşla kaplı olanlardan daha etkilidir.
Tırmalama tahtası oyun sırasında kediye tanıtılmalı. Tahtayı kullandığı zaman onu ödüllendirmeli, başka yüzeyleri kullandığı zaman da sert bir “hayır!” ile veya iki elinizi birbirine vurarak caydırıcı bir ses çıkararak onu engellemelisiniz.
Saldırganlık
Tüm yavru memelilerde oyun sırasındaki saldırgan davranışlar normaldir. Bunlar oyun sırasında kavga etme, yırtıcı hareketler, sinsice avına yaklaşma hareketleri olabilir. Genç bir kedi bir köşede saklandıktan sonra bir objeye avına yaklaşır gibi sinsice yaklaşıp birden üzerine atlayabilir. Yavru kediler birbirleriyle anneleriyle veya diğer hareket eden objelerle oynayacaktır. Bunların hiçbiri yoksa sizin ayaklarınız, elleriniz onun için bir oyun aracı haline gelebilir.
Yavru kedilere en baştan sizin kabul edebileceğiniz bir oyun tarzı öğretmek gerekir. Eğer mümkünse iki kedi almak daha iyidir. Böylece birbirleriyle oyun oynayabilirler. Mümkün değilse kedinize ping-pong topu veya ipin ucuna bağlanmış bir oyuncak sağlamalısınız.
Birçok insan oyun sırasındaki bu saldırgan tavırları ciddi agresif tavırlar olarak algılamaktadır. Oyuncu kediler sessizce atak yaparlar. Ancak ısırdıklarında dişlerini deriye geçirmezler. Ciddi olarak agresif olan kediler daha tehlikelidirler. Yılan sesine benzer bir ses çıkarırlar. Bu tür saldırgan tavırlar takındığında bir sprey şişesiyle su püskürtmek denenebilir. Kediye vurmak asla önerilmez çünkü kendini korumak için vereceği tepkiler size zarar verebilir veya saldırganlığını arttırabilir.

evcil kedi ve kareketeleri davranısları konusu ile ilgili diğer görselleride burada bulabilirsiniz.

Tavşan bakımı ve Yönetim

Minik yunus böyle doğuyor

Lütfen Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir