Genel Sağlık Bilgileri

Genel Sağlık Bilgileri
Evlerinizde beslediğiniz, küçük hayvanlar tabir edilen canlı dostlarınızın;sağlıklı olup olmadıklarınızı anlamanıza yarayan, belirgin ve önemli ortak bazı kriterler vardır.Küçük hayvanları temsilen Hamster,Gonzales,Guinapigler ve Tavşanlar incelendiğinde;Tüm canlılarda olduğu gibi dikkat edilmesi gereken başlıca unsur, pet’in canlı bakmasıdır.
Hareketli,çevresiyle sürekli ilgili,araştırmacı ve kıpır kıpır bir küçük hayvan diğer tüm canlılarda olduğu gibi ”sağlıklı”tabir edilir.

Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz küçük canlının, düzenli yemek yediğini varsaydığımızda,bunlar dışında kalan ve dikkatle incelenmesi gerekecek durumlar da vardır.Sürekli hareketli olmasına alıştığımız,tüyleri parlak ve sağlam,oyuncu ve ilgili dostunuz birden bire bu davranış biçimlerinden uzaklaşarak bir köşeye çekilip yemek yemeden ve hareketsiz bir şekilde durmaya başlarsa..?
İlk düşünmeniz gereken şey,o bu duruma gelmeden önce yapılan en son değişiklik ya da işlem neydi? sorusunu cevaplamaktır.

Yuvanın yer değişimi,farklı bir hava akımı,yabancı birinin sizin bilginiz dışında o’na zarar vermiş olması,farklı bir gıda almış olması,bir başka canlının o’nu rahatsız etme olasılığı yada zarar vermiş olma ihtimali gözden geçirilmeli ve durum değişikliğinin ne zaman başladığı belirlenerek,en kısa süre içinde bir Veteriner Hekimine danışılmalıdır!

Fiziksel benzerlik nedeniyle ‘Fare’olarak anılan bu canlıların Farelerle ortak tek noktaları,kemirgen olmalarıdır.Tavşanların,bu fiziksel benzerliğe uymamaları,onların kemirgenlerde bulunan özellikleri taşımadıklarını göstermez..

Küçük hayvan sağlığında dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de tek düzende beslenmemeleri,ana gıda olarak tespit edilen karışık tahılların yanı sıra diğer besinleri de, sebze ve meyvelerden almaları sağlanmalıdır.
Sağlık problemlerinin başında gıdasal problemler vardır.Çünkü bu canlılar,bizim bakımımızda ve besleme şartlarımızda oldukları müddetçe eksik bırakılan her besin,onların vücutlarında olumsuz yaşamsal etkiler yapar.

Kafes şartlarında yaşayan kemirgenler,düzenli bakımda olmadıklarında tırnakları,sebzeyle beslendiklerinde ise dişleri uzar.Bu iki durumda da,sağlıkları tehlikeye giren kemirgenler,ağır hareket eder,canları yanar ve gerektiği gibi beslenemezler.
Vücut değerlerinde zamanla oluşan eksiklikler;tüylerinde matlaşma ve dökülme ile baş gösterir..Kısa sürede bu duruma eklenen neşesizlik,donuk bakan gözler de bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir.

Eğer bir küçük hayvan sahibi iseniz,size tavsiyemiz;petinizin sağlığının ”henüz bozulmadan”önemsenmesidir!Küçük canlılarda, ilerlemiş fark edilemeyen sağlık sorunları çoğu zaman sonuçsuz kalacak,ve rutin kör tedavi uygulamasıyla(belirgin semptomlara göre uygun görülen tedavi)yetinilmek zorunda kalınacaktır..

Bu nedenlerden dolayı,yeterli hareket edebilme alanı sağlamak,dengeli ve düzenli beslenme,ani dış etken değişikliklerinden kaçınma ve düzenli olarak canlıya uygun vitamin,mineral ve preparatların verilmesi tavsiye edilerek bir Hekim tarafından düzenli olarak kontrolde olması önemle önerilir.
Dikkat:
Guinapigler,sırt üstü yatar vaziyette uzun süre tutulmamalı,günde yarım demet kadar maydanoz yada dengi C Vitamini kaynağı verilmeli,çikolata,domates gibi gıdalardan uzak tutulmalı ve 15 dakikadan fazla aşırı sıcak ile teması olmamalıdır!

KOYUN VE KEÇİLERDE ÖNEMLİ HASTALIKLAR (VİRAL)

Canlının olduğu yerde, ona musallat olan hastalık yapan etkenler her zaman vardır. Ancak bu etkenleri etkisiz hale getiren etkenlerde her zaman olmuştur.

Diğer hayvan türlerinde olduğu gibi, koyunculukta da hastalıklardan koruma, hastalandıktan sonra tedavi etmekten önce gelir.

Koyun ve keçilerde hastalıklar; verim düşürücü, öldürücü, insanlara bulaşıp büyük zararlara neden olucu etkileriyle önemli sorunlar yaratırlar.

Sonra, öyle hastalıklar vardır ki, hastalandıktan sonra tedavisi zor veya imkansızdır. Koyunlar sürü hayvanı olduğu ve genellikle yüzlerce, hatta binlercesi bir arada bulunduğu için, hastalandıklarında büyük ekonomik kayıplara neden olurlar.

Bu bölümde çiçek, şarbon veba gibi koyun ve keçilerin önemli salgın hastalıklarını inceleyeceğiz.

ÇİÇEK HASTALIĞI

Koyun ve keçilerde yüksek ateş ve kılsız deri bölgelerinde kabarcıklar oluşturan bulaşıcı bir hastalıktır.

Hastalık nasıl bulaşır ?

Hasta hayvanların çiçek yaralarından düşen parçalar ve öksürükle saçılan hastalık etkeni yemlikleri, eşyaları ve çevreyi bulaştırır. Yakın temasla ya da bulaşık malzemelerle temasla hastalık sağlam hayvanlara kolayca bulaşır.

Hastalığın belirtileri nelerdir ?

Yüksek ateş, titreme, burun akıntısı, solunumun artması görülen ilk belirtilerdir. Göz kapakları şişer, baş, kuyruk altı, karın ve bacak içlerinde kırmızı yuvarlak lekeler oluşur. Daha sonra bu lekeler kabarır, sertleşir, ve içinde sıvı toplanır ve sararıp kabuklaşır. Yetiştiriciler arasında buna kara çiçek denir. Kabuklar yaklaşık bir hafta içinde düşer, yerlerinde açık renkli iyileşme dokuları kalır. Gebe hayvanlar yavru atar. Kuzu ve oğlaklarda hastalık daha şiddetli seyreder.

Bakımı iyi olmayan sürülerde, kalabalık ağıllarda, saf ırklarda, genç hayvanlarda ölüm oranı yüksektir. Hastalık 3 hafta sürer. İyi bakılan sürülerde ölüm oranı % 5, kuzularda ve saf ırklarda % 50’ye varır.

Nasıl tedavi edilir ?

Hasta hayvanların tedavisi mümkün değildir. Hastalıktan şüphe edildiğinde hasta ve sağlam hayvanlar ayrı yerlere alınarak hemen Veteriner Hekime haber verilir.

Hastalık çıkışı nasıl engellenir ?

Sürüye yeni hayvan katılacağı zaman hayvan dikkatle muayene edilmelidir. Koç katımından önce sürüye çiçek aşısı yaptırılmalıdır. Gebe hayvanlara aşı uygulanmaz. Ancak hiç bir zaman hastalığın görüldüğü sürüye aşı uygulanmaz. İhbarı mecburi bir hastalıktır. Aşı yapıldıktan 21 gün sonra bağışıklık başlar ve 8 ay sürer. Sürüde hastalık başlayınca, hastalar hemen ayrılarak bulaşma önlenmelidir.

Çiçekli hayvanlar kesilmemeli, etleri yenmemelidir. Deri ve yünleri dezenfekte edildikten sonra kullanılmalıdır.

KOYUN – KEÇİ VEBASI

Koyun ve keçilerde yüksek oranda ölümlere neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Kuzu ve oğlaklar yetişkin hayvanlara göre hastalığa daha hassastır.
Hastalık nasıl bulaşır?

Hasta koyun ve keçilerin gözyaşı, burun akıntısı, öksürükle saçılan damlacıkları, salya ve gaitaları (dışkı) ile bulaşır. Fakat hastalığın ilk defa görülmesinin en önemli sebebi sürüye hasta hayvan alınmasıdır.

Hastalığın belirtileri nelerdir?
Hasta hayvanlarda yüksek ateş, iştahsızlık, gözlerde kızarıklık, gözyaşı ve burun akıntısı, ağızda kepek serpilmiş bir görünüm ve diş etlerinde, dudakların iç yüzünde, dil ve damaklarda yaralar, ağızda salya akıntısı öksürük ve ishal görülür. Yetişkin hayvanlar hastalığı daha hafif geçirebilirler. Kuzu v

Genel Sağlık Bilgileri

Genel Sağlık Bilgileri Evlerinizde beslediğiniz, küçük hayvanlar tabir edilen canlı dostlarınızın;sağlıklı olup olmadıklarınızı anlamanıza yarayan, belirgin ve önemli ortak bazı kriterler vardır.Küçük hayvanları temsilen Hamster,Gonzales,Guinapigler ve Tavşanlar incelendiğinde;Tüm canlılarda olduğu gibi dikkat edilmesi gereken başlıca unsur, pet’in canlı bakmasıdır. Hareketli,çevresiyle sürekli ilgili,araştırmacı ve kıpır kıpır bir küçük hayvan diğer tüm canlılarda olduğu gibi ”sağlıklı”tabir edilir….

KUZULARDA İSHÂLLE SEYREDEN ÖNEMLİ HASTALIKLAR

KUZULARDA İSHÂLLE SEYREDEN ÖNEMLİ HASTALIKLAR İshal olunca, kuzular bir kaç gün içinde erir gider. Hastalığı atlatsa bile, mikrop vücuduna yerleşir. Hayvan iyi gelişemez, verimi düşük olur. İshalli hastalıklardan iki tanesini bu derste tanıtıyoruz: Septisemi ve Salmonellozis. İkisi de zarar – ziyan getiren hastalıklardır. Önemli olan, bunları önlemektir. Bu da, temizlik ile olur. Ağılda, merada ve…

Koyun Ve Keçilerde önemli Hastaliklar (viral)

KOYUN VE KEÇİLERDE ÖNEMLİ HASTALIKLAR (VİRAL)Canlının olduğu yerde, ona musallat olan hastalık yapan etkenler her zaman vardır. Ancak bu etkenleri etkisiz hale getiren etkenlerde her zaman olmuştur. Diğer hayvan türlerinde olduğu gibi, koyunculukta da hastalıklardan koruma, hastalandıktan sonra tedavi etmekten önce gelir. Koyun ve keçilerde hastalıklar; verim düşürücü, öldürücü, insanlara bulaşıp büyük zararlara neden olucu…