Kategoriler

Popüler Galeriler

Anasayfa > Hayvanlar hakkında genel > Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlar hakkında bilgiler

Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlar hakkında bilgiler

Bu sayfada en popüler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlar hakkında bilgiler yer almaktadır. Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlar hakkında bilgiler ile ilgili yazımıza sürekli güncel resim ve bilgiler eklenecektir. Lütfen sizde www.hayvanlarim.org sitemizi takip edip yorum eklemeyi unutmayın.

Bu galeride 1 resim bulunmaktadır.

Son Güncelleme Tarihi: 22 Kasım, 2010

 

Çevremizde kedi, köpek, kuş, solucan, sivrisinek, arı gibi hayvanlar vardır. Bu hayvanların hareketlerini gözlemlediğimizde solucanın istediği gibi sağa sola kıvrılarak hareket ettiğini, kedi ve köpeğin solucan gibi hareket edemediğini görürüz. Buna karşın kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlar dik durabildikleri hâlde solucan dik duramaz. Bilim insanları hayvanları vücutlarında omurga olup olmamasına göre sınıflandırmışlardır.
Vücutlarında kemikten veya kıkırdaktan yapılı bir iskelete sahip olan hayvanlara omurgalı hayvanlar, kemikten veya kıkırdaktan yapılı iskelete sahip olmayanlara ise omurgasız hayvanlar denir.
Omurgalı hayvanlar ise kendi aralarında Memeliler Kuşlar Sürüngenler Kurbağalar Balıklar gibi sınıflandırılır.

Memeliler: Memeli hayvanların hepsi yavrularını süt bezlerinden salgıladıkları sütle beslerler. Doğurarak çoğalırlar. Suda ve karada yaşayanları vardır. Memelilerin bazıları otla, bazıları etle, bazıları ise hem et hem de ot ile beslenirler. Karada yaşayan memelilerden başka yarasa gibi uçan memelilerle; balina, yunus gibi yüzen memeliler

Kuşlar: Kuşlar; su kenarlarında, şehirlerde ormanlarda ve bozkırlarda yaşayabilen omurgalılardır. Hepsinin üzeri tüylerle kaplıdır. Vücutlarında dört üye vardır. Ön üyeler uçmaya yarayan kanat, arka üyeler ise yürümeye yarayan ayak hâline gelmiştir. Kuşlar yumurta ile ürer, yumurta ve yavrularıyla ilgilenirler.

Sürüngenler: Sürüngenler dediğimiz omurgalı canlılar grubu oldukça çeşitlilik gösterir. Kertenkele, timsah, yılan, kaplumbağa bu gruba girer. Vücut yapıları birbirine göre biraz değişiklik gösterir. Derilerinin üzeri pullarla örtülüdür. Kurak yerlere uyum sağlamış hayvanlardır. Çok az suya gereksinim duyarlar. Çoğunlukla karada yaşarlar. Fakat su yılanı, su kaplumbağası sularda, timsah bataklık ve nehirlerde yaşar.

Kurbağalar Kurbağalar tatlı sularda ve tatlı su kenarlarında yaşarlar. Vücutları yüzmeye ve karada zıplayarak hareket etmeye uygun özellik taşır. Yumurta ile ürerler. Yumurtalardan çıkan yavrular balığa benzer. Bir dizi değişiklikler geçirerek kurbağaya benzer hâle gelir. Bu olaya başkalaşım denir. Erginleşmiş kurbağalar genellikle kuyruksuzdurlar.

Balıklar: Balıklar; sularda yaşayan bitkilerle, böcekler ve daha küçük balıklarla beslenirler. Yumurta ile çoğalırlar. Vücutları suda yüzmeye en uygun şekli almıştır. Derilerinin üzeri pullarla ve yapışkan, kaygan bir madde ile örtülüdür.

Gelen Aramalar:omurgalı ve omurgasız hayvanlar hakkında bilgi, omurgalı ve omurgasız hayvanların isimleri, omurgalı hayvanların isimleri, omurgasız hayvanlar hakkında bilgi, omurgalı ve omurgasız hayvanların sınıflandırılması

“Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlar hakkında bilgiler” için 7 cevap

 1. melisa dedi ki:

  ilk yorumu ben yaptım demekki hiç kimse girmedi hahahhahha!!!!!!!!!!1

 2. elif dedi ki:

  güzel deeee
  daha kısa ve anlamlı olabilirdi
  güzelll:):):):):)
  melisa ilk yorumu sen yaptıysan ne olmuş herkes seni mi savuncak:)

 3. irem dedi ki:

  melisa sen nerede oturuyorsun…

 4. pelin dedi ki:

  hımmmmmmmmmmmmm hiç de güzel gülmiyorsun siteye gelince teşekkürler

 5. efe dedi ki:

  susun kızlar bakem

 6. buse dedi ki:

  sen sus efe

 7. sena dedi ki:

  bence çok güzel anlatıyor kim yapmışsa teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlar hakkında bilgiler

Bağlantılar

Yardım

Hakkımızda

Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Copyright © Hayvanlar 2014